Груевски: Најверојатно Кацарска брзаше да ме осуди од љубов

by fokus 13:12
13:12

Осудениот екс премиер, Никола Груевски, од Будимпешта, каде се наоѓа во бегство, ги коментира судските постапки кои се водат во земјава за него и за актуелниот премиер, Зоран Заев. Тој вели дека судијата Добрила Кацарска и Апелациониот суд брзаа да го осудат него, додека, според Груевски, ги одолговлекуваат пресудите за Заев во случајот „Поткуп“.

„Најверојатно апелациските судии и Кацарска во Основниот суд претходно брзаа да го решат предметот ,,Тенк,, за да не ме држат во неизвесност и во исчекување. Тоа е преголема почит, да ми помогнат, од љубов, хуманост и човекољубие…

- Advertisements -

А ова што го развлекуваат за Заев по година, две и повеќе е за да го измачуваат. Да види тој како е година две да не ти го решаваат предметот, па дури потоа да те ослободат.

Интегритет покажуваат. Не го фермаат. Го ослободуваат и чао, кој го прашува, не му се плашат!

Сега после избори, или ако сакаат уште малку да го мачат можеби и подоцна, кога ќе му „треснат“ на Заев една ослободителна пресуда на маса овие од апелација, ќе ја засенат и Кацарска…

Па изнервиран тој од нив, кога ќе фати да ги унапредува, има лом да биде…“, напиша Груевски во својот последен фејсбук статус.

Поврзани новости