Груевски кон Хајндл: Ние сме спремни за избори во секој момент, а СДСМ нека го докажат истото

by fokus 22:04
22:04

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на средбата со специјалниот пратеник Јоханес Хајндл порачал дека неговата партија е спремна за избори во секој момент, но дека нема да дозволат „државата и граѓаните повторно да бидат заложници на ново лицитирање со термини,.”

-Во таа насока и со цел неоправдано да не се истакнуваат изговори за неодржување на избори, СДСМ ќе мора да даде потврда и да се обрзе дека избирачкиот список е прочистен, а во периодот кој следи посветено ќе работат на подигање на довербата во Избирачкиот список, иако тој за ВМРО-ДПМНЕ никогаш не бил спорен сегмент – потенцирал  Груевски.

Во однос на евроинтегациите, експремиерот убедувал дека се спремаат предлог реформи во повеќе области, кои најави дека ќе бидат предложени за скоро време.

Поврзани новости