Груевски и Заев ист ден на суд: Рочишта за „нарачаните шамари“ во Центар и за „Поткуп“

by Fokus 09:05
09:05

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска треба да седне на обвинителна клупа во Кривичниот суд каде што ќе и се суди за „нарачаните шамари“ за поранешниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски“.

Со Груевски обвинети се уште 13 лица, меѓу кои екс министерот Миле Јанакиески и пратеничката Даниела Рангелова.

- Advertisements -

Груевски е обвинет за поттикнување на насилството што се случи во јуни 2013 година пред општина Центар.

Исто така и премиерот Зоран Заев денеска треба да се појави во Кривичниот суд каде што му се суди за случајот „Поткуп“.

На минатото судско рочиште судијката Дијана Груевска -Илиевска го одби предлогот на адвокатите снимките од ПИ мерките да се отстранат од доказите, бидејќи уште пред да бидат презентирани во судница беа објавени на неколку медиуми.

Одбраната поднесе жалба до Апелација, а од таму побара мислење од Вишото јавно обвинителство.

Според обвинителниот акт за случајот „Поткуп“, кој влезе во судските лавиринти на Основниот суд Скопје 1, Заев во својство на службено лице, градоначалник на Општина Струмица, од струмичкиот бизнисмен Иван Николов, кој сега се води како оштетен во случајот, побарал поткуп од 163.924 евра, односно по 2 евра за еден метар квадратен градежно земјиште во Струмица, за кое Николов бил заинтересиран да го приватизира. Наводно, една половина од парите требало да бидат за Заев, а другата за изградба на црква во Струмица.

Поврзани новости