Груевски го форсира Михајло Маневски за преоден премиер?

by Фокус 11:31
11:31

Во ек на преговорите за организација на новата влада, „Фокус“ од извори во ВМРО-ДПМНЕ дознава дека лидерот Груевски кај своите сопартијци го тестирал расположението за можни нови премиери.

Наспроти сите досегашни имиња што се вртеа во јавноста, како Пешевски, Поповски и Тодоров, Груевски наводно, ги изненадил сопартијците со името на Михајло Маневски, поранешен министер за правда.

- Advertisements -

Партиски извори сметаат дека Маневски совршено добро би се вклопил во плановите на актуелниот премиер затоа што е човек на кого може безрезервно да му верува, со оглед на блискоста што семејството Маневски, Филимена и Михајло, одамна ја има со семејството Груевски, особено со мајката на премиерот Нада.

Значи ли ова дека Груевски не им верува доволно на своите сопартијци и поучен од хрватското искуство со Санадер, не би сакал да ризикува, па фотелјата би ја отстапил единствено на Маневски?!

Веста е објавена во новиот Фокус, кој е веќе во продажба!

Поврзани новости