Груби закажа комисиска седница во парламентот за законот за јазици

by Фокус 19:29
19:29

Комисијата за европски прашања утре во 11 часот ќе ја одржи шестата седница, на која единствена точка на дневен ред е предлог-законот за употреба на јазиците, во второ читање.

Оваа седница беше закажана за 22 ноември, Денот на албанската азбука, но претседателот на комисијата, Артан Груби, ја одложи, истакнувајќи дека тоа го сторил за да не се дефокусира јавноста од итните прашања.

- Advertisements -

На 20 ноември, еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, во Скопје изјави дека овој закон не е приоритет за европската агенда на Македонија, но, сепак, повторно се враќа во собраниска процедура.

Поврзани новости