Груби се премисли, расправата за Законот за јазици продолжува утре

by fokus 18:44
18:44

Денешната тензична комисиска расправа за Законот за јазици ќе продолжи утре. Претходно, претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, најави дека таа ќе продолжи на 25 декември, но потоа се премисли.

Амадманот на БЕСА за промена во насловот на законот тој да се однесува само на албанскиот јазик откако беше отфрлен од министерот за правда Билен Саљији , предизвика тензична полемика меѓу претседателот на комисијата Артан Груби и пратениците од БЕСА. Кавгата заврши со пауза.

 

- Advertising -

Поврзани новости