Грците се судија со полицијата на протестот „Македонија е грчка“

by fokus 19:07
19:07

Еден дел од демонстрантите на денешниот антимакедонски протест во Атина се судриле со полицијата, при што бил употребен солзавец за растерување.

Според грчките медиуми, станува збор за членови на десничарската Златна Зора, чии лидери биле исто така на протестот.

За време нa големиот националистички протест, истовремено се одржа и контра-протест поддржан од левичарски и анархистички здруженија и групи, кој е оддалечен нешто повеќе од еден километар од главниот настан.

Поврзани новости