Грчкиот претседател рече дека Македонија е грчка и ја обвини за кршење на европските принципи

by fokus 13:27
13:27

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос уште еднаш ја обвини Македонија за ирендентизам и потсети дека интеграцијата на Македонија во Европската унија зависи од Грција.

-Македонија била, е и ќе остане грчка. Ние јасно кажавме дека сакаме добрососедски односи и пријателство. Но, тоа оди преку почитување на историјата и на европските институции, рече Павлопулос и им порача на македонските власти дека со иредентистички тврдења нема да се приклучат кон ЕУ, бидејќи ги кршат европските принципи.

- Advertisements -

Тој ова го изјави од Воден, каде што на свечена церемонија по повод ослободувањето на градот од Турците и беше прогласен за почесен граѓанин.

Поврзани новости