Грчки медиуми: „Изгоре“ Илинденска, алтернативни имиња на маса

by fokus 14:55
14:55

„Скопско прашање: Името повторно на маса“; „Двоен состанок на Коѕијас и Димитров со Нимиц во сенка на Илинден“; „Уште една шанса за решение на скопското прашање“; „Средба Димитров-Коѕијас: „Изгоре“ Илинденска, алтернативни имиња на маса“, се дел од насловите во онлајн изданијата на грчките медиуми за денешната средба во Њујорк на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција со специјалниот претставник на ОН.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, новинарите во Грција, без многу детално да анализираат или да коментираат, акцентот го ставаат на тоа дека грчката страна го отфрли предлогот „Република Илинденска Македонија“, бара да се најде договор за име од предлозите на Нимиц, но и дека новата средба повторно е од клучно значење.

- Advertisements -

– Ова ќе биде прва средба на претставниците на двете земји, од минатиот четврток и разговорите што во Софија ги имаа премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, по краткиот и веројатно несреќен курс, што го имаше името „Илинденска Македонија“, пишува весникот „Катимерини“ и коментира дека „очигледно проблемот е во ерга омнес и неможноста на двете страни да стигнат до име што ќе го задоволи овој услов“.

Со четрите имиња на маса, ќе започне средбата Коѕијас-Димитров-Нимиц, бидејќи Атина го одби предлогот „Република Илинденска Македонија“. Потребно е да се најде сложено име што ќе „помине“ и во двете земји, пишува порталот „Њуз247“.

Информативниот портал „Ајефимерида“, повикувајќи се на грчки владини извори, пишува дека Атина е воздржана.

– Од околината на премиерот постои сликата дека „пред да се даде предлогот за Илинден, бевме блиску до договор“. Во оваа клима, само случајно не е изјавата на Алексис Ципрас дека „и покрај напредокот, имаме уште важен пат да се помине, за да имаме договор“, пишува грчкиот портал.

Никола Димитров, Никос Коѕијас и Метју Нимиц ќе одржат трилатерална средба во седиштето на ОН во Њујорк во 10.30 часот по локално, односно 16.30 часот по македонско време.

Поврзани новости