Грчки бизнисмен кумувал во „Шпион“

by fokus 14:45
14:45

Познат грчки бизнисмен кумувал во аферата „Шпион“, обелодени Тоше Кошиновски, поранешен екс разузнавач и шеф на военото разузнавање, осуден во случајот „Шпион“ во ексклузивно интервју за  „Фокус“.

„Ако добро размислам има уште причини зошто завршив како обвинет во „Шпион“ и во притвор. Мислам дека тука своја улога има и еден бизнисмен од Грција, познат на македонската јавност по вмешаноста во продажбата на ОКТА, по хотелите на скопскиот плоштад, па дури и како посредник за решавање на спорот за името со Грција. Но, ќе го паметиме и по неговата улога на заштитен сведок во еден друг политички монтиран судски процес. Јас многу знам за минатото на овој човек, а тој, исплашен да не го откријам, најверојатно има побарано заштита од власта во Скопје оти последните години стана нивен пријател и соработник,“,  вели Кошиновски во интервјуто за „Фокус“.

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС”

Поврзани новости