Грчката влада ќе објави 33 документи за тоа кој биле предлозите на претходните влади за името

by fokus 18:34
18:34

Грчките медиуми пренесуваат дека министерот за надворешни работи, Никос Коѕијас, утре ќе презентира 33 документи кои ќе бидат вистинска „бомба“, а се поврзани со начинот на кои биле водени преговорите за името од претходните влади.

Министерот за надворешни работи на Грција, побарал да се декласифицираат документите кои биле од строга доверба, за да може јавноста да дознае кои биле предлозите на претходните влади за време на преговорите. Коѕијас успеал да добие декласификација на 33 такви документи, кои датираат од 1992 година, досега.

- Advertisements -

Според изворите од тамошното Министерство за надворешни работи, таквиот процес е целосно законски.

Декласификацијата на документите и фактот дека тие може да бидат објавени, била причината зошто Дора Бакојани изгубила такт и решила жестоко да го нападне Коѕијас.

Поврзани новости