Грчката полиција забрани јавни собири на над 100 лица

by Fokus 11:17
11:17

Од 6 часот утрово, до 1 февруари, во Грција во сила е забрана за јавни собири на над 100 лица со одлука на началникот на грчката полиција, а за прекршувачите предвидени се казни од 300 до 5.000 евра, јави дописничката на МИА од Атина.

Одлуката, како што соопштуваат од грчката полиција е откако била земена предвид препораката од надлежната Комисија на епидемиолози од 22 јануари за максимален број учесници на јавни собири на отворено, односно до 100 лица, но и за да се спречи дополнителното ширење на корона вирусот.

- Advertisements -

Извори од полицијата, за грчките медиуми објасниле дека конкретната одлука не е поврзана со никаков закажан протест и не се однесува на присуството на граѓаните во областите поврзани со трговијата, односно продавниците и сл.

За прекршување на мерката предвидена е парична казна од 5.000 евра за правни и 3.000 евра за физички лица кои организираат јавни собири на отворено и казна од 300 за учесниците.

Дел од медиумите во Грција забраната за јавни собири на над 100 лица, ја коментираат како дозвола за собири на групи до 100 лица.

Поврзани новости