Градоначалникот на Солун Бутарис во Скопје

by Fokus 09:05
09:05

Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис на денешната средба во Скопје со скопскиот градоначалник Петре Шилегов, како што е најавено ќе разговара за развивање на соработката меѓу двата града.

Предвидено е Бутарис да биде примен од претседателот на државата Ѓорге Иванов, премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи на Никола Димитров. По средбата на премиерот Зоран Заев со градоначалникот на Солун ќе следува и заедничка изјава. Планирана е средба и со лидерот на ДУИ Али Ахмети.

- Advertisements -

Поврзани новости