Градоначалникот на Преспа: Преспа може и ќе биде езеро на пријателството и соработката

by fokus 14:03
14:03

Имаме три држави, две езера и една заедничка иднина. Преспа може и ќе биде езеро на пријателството и соработката, вели градоначалникот на Преспа, Панајотис Пасхалидис во интервјуто за радиото „Практорио фм“ на грчката новинска агенција АНА-МПА.

Говорејќи за потпишаната спогодба меѓу Северна Македонија и Грција за отворање на граничниот премин кај Маркова нога – Лемос, Пасхалидис вели дека тоа е старо барање на жителите на регионот, веќе 52 години, а во 2017 било доставено и до грчкиот премиер. Објаснува дека граничниот премин бил во функција од 1959 до 1967, кога воената хунта во Грција, еднострано решила да го затворила.

- Advertisements -

Според градоначалникот на Преспа, новиот граничен премин отвора перспектива за зајакнување на билатералната соработка и односите меѓу народите во регионот.

-Односите се доста надградени во овој период, имаме околу шест прекугранични проекти што се во тек, а најголем проект е изградбата на царините. Овој проект е од околу пет милиони евра, износ обезбеден за формирање на граничниот премин, објасни Пасхалидис.

Поврзани новости