Градоначалникот на Анкара: Странски служби ги предизвикуваат земјотресите за економски да не ослабнат

by fokus 14:14
14:14

Земјотресите во западниот турски округ Чанаккале можно е да се организирани од странски сили кои имаат за цел уривање на економијата на Турција со „вештачки земјотрес“ близу Истанбул, смета градоначалникот на Анкара.

-Денес имаше голем земјотрес во Чанаккале. Јас проверив дека има брод што извршува сеизмични анализи во близина. Што бара тој брод и на која држава и припаѓа треба веднаш да се дознае. Стравувам од потенцијален земјотрес што може вештачки да биде предизвикан, напиша на Твитер, Мелих Ѓокчек.

- Advertisements -

Според него, ударот кон Турција сега има за цел да ја урне земјата економски со земјотрес близу Истанбул.

Поврзани новости