Голем шумски пожар на планината Стогово

by fokus 21:23
21:23

Голем шумски пожар повеќе од пет часа беснее на планината Стогово во Општина Центар Жупа, пренесува Сител.

Последното село кое е во близина на пожарот е Броштица, а тамошните жители велат дека теренот до пожарот е непристапен и до таму може само пешки да се стигне.

- Advertising -
Banner 300x250_

Проценките се дека засега нема опасност пожарот да се прошири до селото, но од другата страна на Стогово е галичкиот крај и селата од Галичник.

Жителите рекле дека биле во контакт со општината, но општината немала противпожарна единица.

Поврзани новости