Голем протест во Чешка за директни преговори со Путин

by Фокус

Илјадници Чеси протестираа денеска во Прага против владата на десниот центар и повикаа на предвремени избори и директни преговори со Русија за снабдување со гас пред зимата.

Протестот на државниот празник на главниот плоштад во Прага беше трет организиран од екстремно десничарските политички движења, граничните групи и Комунистичката партија.

Полицијата проценува дека се собрале неколку десетици илјади луѓе, помалку од претходните два собири.

Организациска група „Прво Чешка! се противи на Европската унија и НАТО и сака 10,7-милионската нација да биде воено неутрална.

Демонстрантите вееја чешки знамиња, извикуваа „оставка, оставка“ и носеа транспаренти со барање за излез од НАТО и ЕУ.

Високите цени на енергијата, поттикнати од војната во Украина, го зголемија притисокот врз владите ширум Европа да го ублажат влијанието на зголемените трошоци за енергија врз потрошувачите и бизнисите.

Чешката влада на премиерот Петр Фиала се приклучи на санкциите на ЕУ против Русија и зазеде цврст став кон инвазијата на Украина.

Поврзани новости