Голем пожар кај најпознатите турски летувалишта

by fokus

Шумски пожар избувна денеска околу пладне во близина на Анталија во градот Сиде.

Пожарот избувна во шума недалеку од Анталија. Поради близината на туристичките места, во хотелите нема струја и вода. Како што пренесуваат медиумите, две села се целосно изгорени, а евакуацијата на населението е во тек.

Сè уште не е познато дали има жртви. Ветерот го носи пламенот и огнот се шири, иако пожарникарите се обидуваат да го изгаснат пожарот со хеликоптери.

Поради големите пожари, министерот за надворешни работи, Бујар Османи ја одложи утрешната официјална посета на Анкара

Поврзани новости