Голем пожар беснее околу манастирот на Тоше Проески во Крушево

by Fokus 16:38
16:38

Голем шумски пожар беснее деновиве во близина на манстирот „Св. Преображение“ во Крушево. Екипите на противпожарната единица заедно со армијата и локалното население, веќе неколку дена се борат со пламените јазици, да не дојдат до самиот манастир.

Командирот на крушевската противпожарна единица, Шули Ангелески порача дека состојбата е критична и пожарот се шири кон селото Арилево.

- Advertisements -

„Состојбата не е сјајна. Критично е уште. Имаме поддршка од хелокиптерите, пешадија од војската и локалното население, од јавните претпријатија. Се прави заштитна патека, за пожарот да не стигне до манастирот. Другиот дел е локализиран, а пожарот се шири во два правци. Едниот крак е накај селото Арилево, а другиот накај ловечките домови“, изјави Ангелески за Фокус.

Манастирот „Св. Преображение“ е возобновен во 1986 година а македонската поп икона Тоше Проески лично помагаше на овој манастир за негова изградба и беше едно од неговите омилени места за мир.

Јорданчо Цветаноски

Фото – Томе Христоски, градоначалник на Крушево

Поврзани новости