Ѓоковиќ повторно број еден во тенисот

by fokus

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ од денеска и официјално се врати на првото место на ранг-листата на Асоцијацијата на тенсики професионалци.

Пред точно две години Ѓоковиќ последен пат беше на чело на АТП, а пред само четири месеци беше на 22.место.

Тенисери во ТОП 10 на најновата ранг листа што АТП ја објави денеска:

1. (2) Новак Ѓоковиќ (Србија) 8.045 поени
2. (1) Рафаел Надал (Шпанија) 7.480
3. (3) Роџер Федерер (Швајцарија) 6.020
4. (4), Хуан Мартин Дел Потро (Аргентина) 5.300
5. (5) Александар Зверев (Германија) 5.085
6 (6), Кевин Андерсон (Јужна Африка) 4.310
7. (7) Марин Чилиќ (Хрватска) 4.050
8. (8) Доминик Тим (Австрија) 3.895
9. (11) Кеи Нишикори (Јапонија) 3.390
10. (9) Џон Изнер (САД) 3.425

Поврзани новости