Ѓоковиќ остана без медал во Токио

by Fokus

Новак Ѓоковиќ остана без медал во поединечна конкуренција на Олимписките игри, а го откажа и настапот за бронза во мешани двојки.

Најдобриот светски тенисер вчера загуби во полуфиналето од Германецот Александар Зверев, иако го освои првиот сет, а имаше брејк предност во вториот сет. Денеска во драматичен меч за бронза беше поразен од Шпанецот Пабло Карен-Буста со 6: 4, 6: 7, 6: 3.

Во првиот сет, Ѓоковиќ промаши три брејк-топки на сервис на Шпанецот во првите два гема, а потоа во петтиот гем одигра катастрофално и Карено-Буста стигна до брејк без да загуби поен. Шпанецот ја задржа таа предност до крајот на сетот, сочувувајќи две врзани брејк-топки во игра во која сервираше за 1: 0 во сетови.

Во вториот сет немаше можности за брејк, па тој беше решен во тај-брејк. Карено-Буста, 11-тиот тенисер на светот, имаше 6: 5 и меч топка, но после тоа Ѓоковиќ освои три поени и го одведе мечот до решавачкиот сет.

Кога Ѓоковиќ стигна до брејк-топката на почетокот на сетот, се чинеше дека лесно ќе го скрши Шпанецот, но српскиот тенисер не ја искористи можноста за брејк, па повторно го загуби сервисот во својот следен гем. Карено-Буста потоа, повторно со мали проблеми во последниот гем, ги спаси своите сервиси и стигна до медалот.

Најдобрата австралиска тенисерка Ешли Барти и нејзиниот сонародник Џон Пирс без борба го освоија бронзениот олимписки медал на турнирот во Токио, откако Новак Ѓоковиќ се откажа од настапот со Нина Стојановиќ во мечот за бронза , што требаше да се одигра денеска напладне.

Да потсетиме, тој пристигна во Токио за да се обиде да се доближи до Златниот слем, освојувајќи ги сите четири Гренд слем и игри во истата година. Претходно оваа година, тој победи на Австралија опен, Ролан Гарос и Вимблдон, а по Токио, ќе настапи на УС Опен.

Поврзани новости