Ѓоковиќ купи компанија која бара лек за корона вирус

by Fokus 20:55
20:55

Тенисерот Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена, станаа сопственици на 80 отсто од акциите на данска компанија која бара лек за корона вирус, пишува Ројтерс.

Компанија има 11 научници кои работат во Словенија, Данска и Австралија и тоа на третман против ковид-19 Задачата на оваа компанија е да се најде начин да се спречи заразувањето на човечките ќелии, а клиничките испитувања ќе започнат на лето и тоа во Обединетото Кралство.

Поврзани новости