Го убиле, па победил на изборите за градоначалник

by fokus

На изборите за градоначалник на градот Пуерто Лопез во Еквадор победи кандидатот Омар Менендез, кој беше убиен само неколку часа пред отворањето на гласачките места.

Вооружени напаѓачи упаднале и во просториите на неговата партија во саботата и го убиле Менендез и уште еден малолетник, јавува Би-би-си.

Полицијата во Порто Лопез соопшти дека се уште го истражува можниот мотив за нападот.

Се очекува член на партијата на која и припаѓа Менендез да го замени убиениот политичар на местото градоначалник.

Менендез не беше единствениот политичар што беше убиен во пресрет на изборите.   Две недели претходно беше убиен и кандидатот за градоначалник на крајбрежниот град Салинас, Хулио Цезар Фарасио.

Поврзани новости