Гир на Твитер: Нема „дообјаснувања“ за македонскиот јазик

by Fokus 22:20
22:20

Aмбасадорот на Европската Унија во земјава, Дејвид Гир , испрати поддршка за Македонија за побрзо отпочнување на пристапните преговори.

Во објава на „Твитер“ , Гир напиша дека македонскиот јазик во преговарачката рамка е без фуснота.

-Се надевам дека целиот процес ќе биде плоден, дека ќе се зацрта патот за отворање на пристапните преговори на ЕУ со Македонија. Чисто е: одредницата за македонскиот јазик во преговарачката рамка е без дообјаснувања, напиша Гир на Твитер.

Поврзани новости