Германски лекар заразен од Ковид-19 продолжил да работи, 275 лица во карантин

by Fokus 11:13
11:13

Германски лекар продолжил да работи и покрај тоа што имал симптоми на зараза со корона вирусот, поради што 275 лица во моментов се во карантин.

Дури откако добил позитивен тест за корона вирусот, лекар наводно престанал да работи.

- Advertising -

Според информациите на „Бајришер Рундфунк“, најмалку пет лица со кои докторот имал контакт се позитивни на корона вирусот.

Германските власти анализираат дали лекарот сторил кривично дело со своите несовесни постапки.

Поврзани новости