Германија, Чешка и Литванија за блокадата на Македонија и Албанија: Датумот требаше да биде формалност, ова ќе има последици!

by Фокус 09:46
09:46

Поголем број од шефовите на држави-членки на Европската унија изразија разочарување поради тоа што Франција, Холандија и Данска се спротивставуваат Македонија и Албанија да добијат датум за преговори со Унијата.

-Ова прашање требаше да биде формалност бидејќи претседателот на Европската комисија Jeanан-Клод Јункер и шефицата за надворешна политика Федерика Могерини изјавија дека двете држави ги исполниле критериумите утврдени за да започнат разговори – посочи чешкиот премиер Андреј Бабиш.

- Advertisements -

Литванскиот премиер, Гитанас Науседа, пак, порача дека доколку нема одлука за почеток на преговори ќе се предизвикаат „сериозни политички последици“.

-Мора да признаеме дека не успеавме да постигнеме консензус бидејќи 3 земји одбија да ги поканиме двете земји да почнат преговори. Сите признаваат дека Северна Македонија направи многу, го смени името, го смени Уставот и стори се за да ја добие поканата – рече тој.

Новата претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лејен вчера во текот на денот истакна дека „знаците не се добри“, истакнувајќи дека двете земји направија огромни напори да ги достигнат европските стандарди.

Поврзани новости