Ѓерѓ Дедај, за кој пратениците во Косово бараа разрешување, назначен за амбасадор во Македонија

by fokus 11:08
11:08

Косовскиот претседател Хашим Тачи го потпиша указот за именување на актуелниот заменик министер за надворешни работи Ѓерѓ Дедај за нов амбасадор на Косово во Македонија, јави дописникот на МИА од Приштина.

Веста на својата фејсбук-страница синоќа ја објави самиот Дедај.

- Advertisements -

– Во нова мисија, државна одговорност за Косово! Му благодарам на претседателот на Република Косово, Хашим Тачи за довербата и моето именување за амбасадор/шеф на Дипломатската мисија на Република Косово во Република Македонија, напиша Дедај.

Веста за именувањето на контроверзниот дипломат за амбасадор во Македонија предизвика бројни негативни реакции во косовската јавност.

Пратениците од Групта 6+ во косовското Собрание минатата недела побараа од премиерот Рамуш Харадинај разрешување на Дедај од функцијата заменик министер, поради неговите навредливи изјави во однос на Република Турција.

– Дедај, со неговите понижувачки изјави, со кои предизвикува раздор, ја навреди турската заедница во Косово, се вели во писмото на пратениците од помалите етнички заедници, кои се дел од владејачката коалиција.

Поврзани новости