Герет: Потребни се избори, но и услови за изборите

by Фокус

Одговорност за злоупотребите откриени во прислушуваните разговори е основа за одржлив излез од политичката криза и е дел од Договорот од Пржино, смета британскиот амбасадор Чарлс Гарет.

– Сега во преговорите фокусот е на изборите, одговорност на партиите е да одлучат кога и како ќе се одржат изборите. Но, одговорност на партиите е да исполнат се што е потребно пред изборите. Тоа го гледам како прв чекор за излез од центарот на оваа криза. Следните чекори се познати од извештајот на Прибе – вели Гарет во интервју за Телма.

 

Поврзани новости