Георгиевски: Со билатералните разговори со Грција за името влеговме во дипломатска замка

by Фокус

Претседателот на ВМРО НП и поранешен премиер Љубчо Георгиевски порача дека наместо да води билатерални разговори со Грција, Македонија подобро да се потпре на медијаторот во спорот за името Метју Нимиц.

„Имам чувство дека со билателарните разговори со Грција влеговме во една голема дипломатска замка. Што поскоро треба да се вратиме на Нимиц и да се побара тој да ги дава предлозите, а добро е тој и да ги води преговорите“, напиша Георгиевски.

Поврзани новости