Георгиевски: Немам надлежност да ослободувам, менаџирав за да не дојде до ескалација

by fokus 19:34
19:34

Градоначалникот на Гази Баба, Борис Георгиевски во изјава за ТВ 24 објаснува дека вчера излегол на местото на протестот во Сингелиќ за да ја менаџира ситуацијата и да не дојде до ескалација.

-Јас менаџирав во делот на превентивно уредување на ескалацијата, на улицата Алија Абдовиќ. Ниту можам да ослободам, јас само им гарантирав дека нема ништо да им фали и дека луѓето ќе бидат ослободени по завршување на сите полициски процедури. Тоа го потврди денеска и министерството за внатрешни работи. Јас таква надлежност да ослободам некој во делот на притворот немам како градоначалник, вели Ѓеоргиевски за ТВ24.

- Advertisements -

Тој бил во улога на претседател на кризниот штаб на општината и одлуката да излезе и да ја смири толпата била усогласена со МВР, потврди и министерот Чулев. И двајцата се на иста линија околу одговорноста на приведените кои не ја почитувале забраната за движење.

– За мене како градоначалник не постои селективност и разлика заради партиската припадност, религиската припадност…подеднакво законот ќе важи за сите, вклучувајќи го и овој немил настан, без разлика дали се работи за советник од нашата политичка партија, вели Георгиевски.

ФОТО: Клан ТВ

Поврзани новости