Наташа Петровска кандидат на СДСМ за градоначалник во Битола, Бетиан Китев за Кавадарци

by fokus 17:59
17:59

Пратеникот на СДСМ, Бетиан Китев, ќе биде кандидат за градоначалник на оваа партија за Општина Кавадарци на претстојните локални избори. Во Битола, пак, СДСМ се одлучи за женски кандидат и довербата од граѓаните ќе ја бара Наташа Петровска, професорка во Техничкото училиште и  координатор на советничката група во Советот на Општината.

Петровска е избрана меѓу 12 кандидати во партијата, потврди генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски.

Китев, пак, беше советник на Советот во Кавадарци до 2013 година, а пратеник е од 2014та година до денес.

- Advertising -

Поврзани новости