Галерија: Света миса за Светицата Мајка Тереза

by fokus 13:13
13:13

Фотограф: Томислав Георгиев

На плоштадот Македонија денеска во рамки на татковинската прослава „Денови на Света Мајка Тереза“ се одржа понтификална света миса по повод нејзиното прогласување за Светица.

Светата миса ја предводеше специјалниот папски кардинал, сараевскиот надбискуп, кардиналот Винко Пулиќ.

На централниот настан се очекува да се обрати и претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, кој е покровител на прославата. Обраќање е најавено и на Скопскиот бискуп и апостолски егзарх Киро Стојанов.

 

Поврзани новости