ГАЛЕРИЈА: Студентите во одбрана на УКИМ

by fokus 16:51
16:51

 Голем број студенти и граѓани вчеравечер  излегоа на протест против исходот од студентските избори. Од Студентскиот пленум побараа ректорот да си поднесе оставка, а УКИМ да не ги признае изборите и веднаш да го осуди насилството врз студентите.

Протестот започнаа од пред канцелариите на СПУКМ, а заврши во дворот на Универзитетот Свети Кирил и Методиј. Тука тие порачаа дека УКИМ му припаѓа на студентите и нема да дозволат во нивно име да одлучуваат нелигитимни претставници.

Фото: Томислав ГЕОРГИЕВ

 

Поврзани новости