(ГАЛЕРИЈА) Протест за слобода на Божиновски

by fokus 18:03
18:03

Кривичниот суд денеска го одложи рочиштето од судењето на новинарот Зоран Божиновски, обвинет во случајот „Шпион“

Претходно, со мирен протест пред судот, Здружението на новинари побара Божиновски да биде пуштен од притвор и да се брани од слобода. Тие порачаа дека во земја каде се затвораат новинари е заробена слободата на говорот и медиумите и сметаат дека предметот против Бижоновски е политички конструиран случај за заплашување и казнување на „непослушните” новинари.

Фото: Томислав ГЕОРГИЕВ

Поврзани новости