За прв пат во Скопје денеска се одржа „Парада на гордоста“. Парадата помина без инциденти, со повремени свиркања, но и аплаузи.

Фотографии: Томислав Георгиев

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.