(ГАЛЕРИЈА) Новинарите на протест: Стоп за агресивниот државен Пи-Ар и потценувачкиот однос!

by fokus

Во организација на ЗНМ и ССНМ новинарите денеска излегоа на протестен марш од Владата до Собранието од кој порачаа дека нема да молчат на понижувачкиот и потценувачки однос од владините функционери.

-Законите важни за медиумите не се спроведуваат, владините функционери имаат потценувачки однос кон новинарите и снимателите, а државниот пи-ар ја зема работата на новинарите снимателите, фоторепортерите, Владата создаде најголема редакција во државата, порача претседателот на ЗНМ, Младен Чадиковски.

Новинарите до Владата доставиле акциски план со точки и рокови за реализација на барања:
-Обезбедување услови за квалитетена и безбедна работа
-Достоинствени плати
-Имплементација на законите важни за медиумската фела и за независно работење на Јавниот сервис

ФОТО: Томислав Георгиев

 

Поврзани новости