Земјотрес со јачина од 7,1 степен според Рихтеровата скала погоди делови на јужна Калифорнија, објавија американските сеизмолози, додавајќи дека ова е најсилен земјотрес во оваа област во последните две децении.

Тој удрил на длабочина од 0,9 километри, а епицентарот бил во близина на градот Риџкрест, 240 километри североисточно од Лос Анџелес. Истиот регион пред само два дена беше погоден од земјотрес од 6,4 степени и сеизмолозите предупредуваат дека тие ќе продолжат.

-Ова се земјотреси во серија и тие ќе продолжат. Секој земјотрес создава можност за нов, изјави д-р Луси Џонс од Институтот за технологија на Калифорнија.

Таа додава дека следната недела постојат 10% шанси дека ќе се случи сличен, ако не и посилен земјотрес. Тој би можел да се почувствува до Лас Вегас и преку границата со Мексико.

Последниот земјотрес предизвикал пожари, а градоначалничката на Риџкрест Пеги Бриден вели дека има и полесно повредени.

-Засега нема информации дека има загинати или урнати згради. Можеме да се справиме со оваа ситуација, кажа Бриден.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.