Францускиот министер за здравство: Ситуацијата е подобра, но рано е за намалување на мерките

by Fokus 16:46
16:46

Францускиот министер за здравство, Оливие Веран денеска изјави дека очекуваните 5.000 новозаболени со Ковид-19 наспроти 16.282 регистрирани вчера, би можеле до средината на декември да овозможат намалување на рестриктивните мерки односно постепено укинување на вториот карантин.

Тој на прес конференција изјави дека стапката на репродукција на болеста се намалила на 0,65 отсто.

- Advertisements -

– На сите нивоа ситуацијата се движи кон подобро, опаѓа бројот на заразени со релативно брзо темпо. Имаме 30 отсто помалку заразени во споредба од пред една недела, со таков ритам до крајот на втората недела од декември би можеле да имаме околу 5.000 случаи дневно. Сепак сме внимателни, епидемијата не е завршена, како ниту вториот бран и прерано е за намалување на мерките, посочи Веран.

Поврзани новости