Фотогалерија од спомен обележјето на Тоше Проески: Тој има само датум на раѓање

by Fokus 15:25
15:25

По речиси една година работа, заврши реставрацијата на гробното место на поп-иконата Тоше Проески во неговото родно Крушево.

Вчера, на 13-годишнината од неговата трагична смрт, за првпат беше достапно за јавноста спомен обележјето на нашиот поп пејач.

- Advertisements -

Иако се најавуваше дека целосната реконструкција ќе биде готова уште во јуни, поради состојбата со корона вирусот, работите се одолговлекоа.

Сега објектот е направен од висококвалитетен материјал, со стакла од сите страни, a на мермерната плоча од гробот на Тоше е поставен и метален крст од МПЦ во Хрватска, фотографија со ликот на Тоше и кристално срце од маратонците кои трчаа во негова чест.

Јорданчо Цветаноски

Поврзани новости