(ФОТО) Сестрата со торта за Тоше, кој денеска ќе наполнеше 40 години

by Fokus 12:45
12:45

Македонската поп икона Тоше Проески денеска ќе наполнеше 40 години, а неговата сестра направи торта за роденденот на нашиот најдобар пејач и истата ја сподели на социјалните мрежи.

По повод неговиот роденден, во Загреб вчера се одржа молитва, додека во Скопје, во АРМ ќе се одржи традиционалната крводарителска акција по 17 пат.

- Advertisements -

Тоше беше роден на 25 јануари 1981-та година во Прилеп. Кариерата ја започна многу млад, а со мега популарност се стекна за само неколку години.

Во краткиот период на слава тој ги полнеше сите регионални концертни сали, а во Македонија ќе биде единствениот кој трипати го наполни градскиот стадион во Скопје.

Проески загина на своја 26-годишна возраст во сообраќајна незгода кај Нова Градишка на 16 октомври, 2007 година, откако неговиот Туарег удри во камион во движење.

Поврзани новости