(ФОТО) Почнува протестот за правда за Груевски, затворен булеварот пред Кривичниот суд

by fokus

Во 19 часот пред Кривичниот суд започна протестот за, како што велат организаторите, правда за Никола Груевски.

Стотина граѓани се собраа пред Судот, а потоа излегоа на булеварот, кој сега е затворен за сообраќај.

-Почитувани граѓани, Членови на ВМРО-ДПМНЕ, Македонци и Македонки,
Браќа и сестри, Цела Македонија е сведок на неправдата која се врши врз поранешниот премиер на Република Македонија Никола Груевски. Експресните постапки со скратени рокови имаат за цел единствено ставање во затвор на Никола Груевски, стоеше во повикот за протестот.

Поврзани новости