ФОТО Иванов позборува со Трамп и се сликаше со Путин во Елисејската палата во Париз

by fokus

Претседателот Иванов и сопругата, Маја Иванова, изутрината беа пречекани во Елисејската палата од францускиот претседател Макрон и неговата сопруга, Брижит Макрон, по што заедно со присутните шефови на држави и влади се упатија кон Триумфалната капија, каде ќе се одржи централната свеченост по повод стогодишнината од крајот на Првата Светска Војна.

Претседателот и сопругата се сликаа со светските лидери во Елисејската палата, меѓу кои претседателот на САД, Доналд Трамп, претседателот на Русија, Владимир Путин, и со германската канцеларка, Ангела Меркел.

Македонскиот претседател, на покана на Францускиот претседател Емануел Макрон, денеска во Париз присуствува на церемонијата по повод одбележувањето на стогодишнината од крајот на Првата Светска Војна.

Поврзани новости