Пожарникари и доброволци вработени во Општина Кисела Вода вчера се бореа со огнените јазици кои се ширеа на брдото во Пинтија. Тие успеаја да го локализираат пожарот и спречија да се спушти до куќите во близина, кои беа во сериозна опасност да бидат зафатени.

Десетина сезонски работници и вработени во Општината заедно со пожарникарите на Противпожарната бригада учествува во неговото гасење. Во текот на денот од Пожарната во Скопје добија помош и од воздух бидејќи пожарот брзо се ширеше, па беа активирани и авионите на Дирекцијата за Заштита и Спасување.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.