(ФОТО) Бебето кое се роди под урнатините во Сирија, мајката починала

by fokus

Жителите копајќи низ урната зграда во град во северозападна Сирија откриле новороденче кое плаче, чија мајка се онесвестила додека била затрупана под урнатините по разорниот земјотрес, изјавиле роднини и лекар. Во моментот на пронаоѓањето, новороденото девојче сè уште било поврзано со папочната врвца со нејзината мајка Афрах Абу Хадија, која починала.

Бебето беше единствениот член на семејството кој го преживеа падот на зградата во понеделникот во сирискиот град Џиндерис, во близина на границата со Турција, изјави за Асошиетед прес роднина Рамадан Сулејман.

Новороденчето било спасено во понеделникот попладне, повеќе од 10 часа по земјотресот. Откако спасувачите ја ископале, соседот ја пресекол папочната врвца, а потоа итно го однеле бебето во детската болница во блискиот град Африн, каде што била задржана во инкубатор, изјавил докторот на бебето, д-р. Хани Маруф, објави АП.

Температурата на бебето се спуштила на 35 степени Целзиусови и имала модринки, меѓу кои и голема на грбот, но таа е во стабилна состојба, изјавил докторот. Мајката на Абу Хади сигурно била свесна за време на породувањето, додава докторот.

Тој проценил дека бебето е родено неколку часа пред да биде пронајдено, со оглед на тоа колку му паднала температурата. Ако девојчето се родило непосредно пред земјотресот, немало да преживее толку часови на студ, вели тој.

Поврзани новости