Фон дер Лаен: Силно го осудувам гнасниот напад на словачкиот премиер

by Fokus

Се огласи претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, по обидот за атентат на словачкито премиер Роберт Фицо. Таа го осуди „гнасното“ пукање на словачкиот премиер.

„Силно го осудувам гнасниот напад врз премиерот Роберт Фико. Ваквите акти на насилство немаат место во нашето општество и ја поткопуваат демократијата, нашето најскапоцено општо добро“, напиша фон дер Лаен.

„Моите мисли се со премиерот Фицо и неговото семејство“, порача таа.

Поврзани новости