ВМРО-ДПМНЕ вели дека сме дале 550.000, а не сме донирале ни денар!

by Фокус 13:14
13:14

Беше активен член на владејачката ВМРО-ДПМНЕ до парламентарните избори во 2011 година, кога сѐ погласни беа шпекулациите дека тој ќе биде идниот министер за образование.

Но, такво нешто не се случи, па Малчески се дистанцираше од јавноста, а и од партијата, и се посвети на работа на Универзитетот „Св. Апостол Павле“ во Охрид, институција која од почетокот на годинава ја тресат скандали околу наводно незаконски избраниот ректор Нинослав Марина.

- Advertisements -

Пред десетина дена, Малчески доби отказ од работното место под сомнителни околности. Сега тој конечно реши да проговори за незаконитостите што се случувале во високообразовната установа, за актуелната состојба во која се наоѓа ВМРО-ДПМНЕ, како и за неговиот близок пријател, генералот Горан Стојков, кој во моментов е во притвор за случајот „Шпион“.

Разговараше:
Мери ЈОРДАНОВСКА

Целиот текст може да го прочитате во бројот 948 од неделникот “Фокус”.