Што по оставките на опозициските пратеници

by Фокус 20:30
20:30

Откако СДСМ ги оспори изборните резултати и го десеткуваше Собранието, на повидок е политичка криза која ќе се продлабочува на релацијата власт-опозиција, но нема да се трансформира и во меѓуетничка криза.

Во ваква ситуација, албанските партии ќе му го обезбедат легитимитетот на ВМРО-ДПМНЕ – со ДУИ ќе ја создаде владата, додека ДПА, покрај скриен владин партнер, ќе ја игра улогата на парламентарна опозиција, барем додека не се конституира неалбанска парламентарна опозиција на дополнителните парцијални избори.

- Advertisements -

Можен ли е во вакви услови крупен исчекор во спорот за името или, пак, напредок во евроатлантските интеграции без затворање на спорот?

Пишува
Влатко СТОЈАНОВСКИ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот “Фокус”