Под истрага финансиската дубиоза на ВМРО-ДПМНЕ од избoрите во 2006 година!

by Фокус 20:04
20:04

По изјавата на некогашниот студентски лидер и активен член на ВМРО-ДПМНЕ, Самоил Малчески, дека иако не донирал за партијата, тој, неговата мајка и сестра, се нашле на листата на финансиери, Скопското јавно обвинителство се осмели и отвори предмет.

Сега е моментот кога обвинителството размислува дали да отвори истрага, а со тоа и да бара одговорност од првите луѓе на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, за можните финансиски малверзации направени за време на парламентарните избори во 2006 година, кога од опозиција дојдоа на власт.

- Advertisements -

Патем, тогаш за првпат и една опозициска партија имаше многу поскапа кампања од владејачката!

Пишува:
Валентина СТОЈАНЧЕВСКА

Целиот текст може да го прочитате во новогодишниот двоброј 951/952 од неделникот “Фокус”.