Меркел ќе го брка духот на Путин од Скопје, Белград и од Бања Лука

by Фокус 12:40
12:40

Црна Гора и Албанија веќе се качија на евроатлантскиот воз, Белград сѐ уште балансира меѓу Русија и ЕУ, а најранливи на Западен Балкан, што се однесува до геополитичката иднина, се БиХ и Македонија.

Босна поради силното руско економско присуство во Република Српска, а Македонија поради двосмислените надворешно-политички сигнали што ги испраќа владата на Груевски и нерешениот спор за името, кој ја остава државата на геополитички бришан простор.

- Advertisements -

На конференцијата за земјите од Западен Балкан оваа среда во Берлин, притисната од украинската криза, канцеларката Меркел ќе се обиде да го намали влијанието на Путин и привлечноста на руската алтернатива за земјите од регионот

Пишува
Зоран ДИМИТРОВСКИ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот “Фокус”