„Големото мито“ го заглави директорот на Халк банка

by Фокус 20:06
20:06

Расте бројот на бизнис-пријателите на преродбениците од странство што се под кривични истраги во своите татковини.

По Субрата Рој и Јеремиќ, деновиве и првиот човек на Халкбанк од Турција заврши во апс во акцијата „Големото мито“.

- Advertisements -

Интересно, но од пронајдени 4,5 милиони долари што ги чувал во кутии за чевли, околу 2 милиони евра тврди дека биле наменети за донации во Македонија.

Уште позанимливо е што турскиот премиер Ердоган абер немал дека цела години бизнисмени блиски на власта и синови на министри се под полициска истрага!

Пишува:
Јадранка КОСТОВА

Целиот текст може да го прочитате во новогодишниот двоброј 951/952 од неделникот “Фокус”.